Polak, Wegier, dwa bratanki, i do szabli i do szklanki.
Lengyel, Magyar – két jó barát, együtt harcol, s issza borát

Budapeszt należy do jednych z najładniejszych europejskich miast. Nie ma tu wieżowców dzięki ograniczeniom prawnym które zastrzegły, że najważniejsze zabytki nie mogą być zasłaniane. Nie spotkamy tu wszechobecnych w Warszawie reklam, którymi są oszpecone wszelkie budynki stolicy. Tutaj zamiast świecących reklam nacieszymi się widokiem pięknie oświetlonych budynków.

Co do podróżowania po Budapeszcie to my wybraliśmy transport nożny :). Dla leniwych polecam metro. Budapeszt ma 4 linie metra, z których 3 łączą się w centralnym punkcie Pesztu. Jedna z linii metra - M1 znajduje się na liście dziedzictwa UNESCO - swoim zasięgiem obejmuje najważniejsze zabytki w mieście.

Bazylika św. Stefana

Bazylika
Bazylika

Bazylika znajduje się przy placu św. Stefana. Jest największym kościołem w Budapeszcie - może pomieścić ok 8500 osób. Wyróżnia się dwoma wieżami oraz wysoką kopułą, z której rozciąga się widok na miasto - antresola kopuły jest dostępna do zwiedzania. Jednym z najważniejszych skarbów bazyliki jest zmumifikowana dłoń św.Stefana, pierwszego króla Węgier. Na jednej z wież, zawieszony jest największy dzwon na Węgrzech - ważący ponad 9 ton dzwon św. Stefana. Dzwon rozbrzmiewa 20 sierpnia (święto narodowe), w Nowym Roku, oraz w wyjątkowych okazjach.

Pomnik strazaka
Pomnik strażaka

Parlament

parlament

Jednym z najpiękniejszych zabytków i obiektów do zwiedzenia w Budapeszcie jest budynek parlamentu. Jest chyba najbardziej rozpoznawalnym budynkiem w całych Węgrzech, i jednocześnie jedną z największych siedzib parlamentów na całym świecie. Przed budynkiem parlamentu często odbywają się efektowne pokazy musztry. Jeśli chodzi o budynek, to przy jego budowie pracowało ok tysiąca osób, zużyto ok 40 kilogramów złota, pół miliona kamieni szlachetnych i około 40 milionów cegieł. Główna fasada budynku skierowana jest w stonę rzeki, dzięki czemu prezentuje się efektowniej. Wejście do parlamentu znajduje się od strony placu Lajosa Kossutha, gdzie znajduje się również jego pomnik.

Parlament

Tuż obok parlamentu znajduje się pomnik pamięci Armii Czerwonej. Pomnik ten jest znienawidzony przez Węgrów i wiele razy był dewastowany, ze względu na pamięć Węgrów o masakrze w 1956 r., związanej z krwawym stłumieniem antysowieckiej rewolucji na Węgrzech.

pomnik

Pokazy samolotowe nad Dunajem

Od kilku lat w Budapeszcie 1-go maja jest masa imprez, między innymi pokazy lotnicze oraz motoryzacyjne.
Podobnie jak w zeszłym roku, oprócz lotów akrobacyjnych, atrakcją był widok przelatującego pasażerskiego Boeinga 737-400 na wysokości ok 500 stóp n.p.m. Na mnie jednak największe wrażenie sprawiły przeloty samolotów pod mostem łańcuchowym.

Budapeszt nocą

Jak wcześniej pisałem, w Budapeszcie jest urzędowy zakaz budowania wieżowców które są wyższe od zabytków i mogły by je przesłonić. W połączeniu z nocnym oświetleniem budynków, widzimy piękną nocną panoramę miasta.

most
Most wolności
most

Zakupy

Nieodłącznym elementem każdej wycieczki są oczywiście zakupy. W Budapeszcie chyba najlepiej jest odwiedzić centralną halę targową. Mieści się w starym budynku, przypominającym mi trochę Warszawską Halę Mirowską. Budynek jest podzielony na 2 kondygnacje. Na górnej kondygnacji znajdziemy ubrania, pamiątki, bufet, itd. Jest tam jednak dosyć tłoczno i ciasno, co sprawiło że szybko się stamtąd wyniosłem. Na dole znajduje się targ z miejscowymi wędlinami, przyprawami, alkoholami. Tu polecam rozejrzenie się na spokojnie, bo wybór jest ogromny, a ceny różne - zależne od umiejscowienia stoiska. Co ciekawe, jest tu również stoisko z naszymi polskimi wędlinami.

Co warto kupić :

  • Unicum - węgierski likier ziołowy. Receptura tego likieru została opracowana w XVIII wieku przez Josepha Zwacka, nadwornego medyka cesarza Józefa II.
  • Pasty w tubach - paprykowa, czosnkowa
  • Pasty paprykowe w słoiczkach : ostra - Erős Pista (ostry Stefek) oraz słodka - Édes Anna (Słodka Ania)
  • Kiełbasy paprykowe - csabai kolbász

Wzgórze Gellerta (Gellért-hegy) z cytadelą

Z Góry Gellerta rozciąga się widok na wspaniałą panoramę całego miasta. Po drodze, warto zatrzymać się w małej kaplicy Paulinów. Mieści się w największej jaskinii które znajdują się wewnątrz góry (jaskinia Szent Iván). Góra wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na jej szczycie znajdziemy cytadelę oraz pomnik wolności poświęcony żołnierzom radzieckim, a obecnie po usunięciu komunistycznych symboli, służy upamiętnieniu poległych za wolność Węgier. Wg legend, na Górze Gellerta, w czasie sabatu czarownice odprawiały rytuały.

Panorama Budapesztu z widokiem na most Elżbiety

Wzgórze zamkowe

Ze wzgórza Gellerta spokojnie można przejść spacerkiem na wzgórze zamkowe. Nam to zajęło ok 30 minut. Można tam również się dostać kolejką Sikló od strony mostu łańcuchowego. Jeśli chodzi o zwiedzanie, to jeśli chce ktoś obejrzeć wszystkie zabytki to musi się wybrać w miarę wczesną porą - oczywiście nie o świcie :). My ze względu na ograniczenia czasowe obejrzeliśmy tylko z zewnątrz to co jest tam dostępne. Obowiązkowo panorama miasta i Zamek królewski.

panorama
Panorama Budapesztu z widokiem na most łańcuchowy
Posąg Eugeniusza Sabaudzkiego znajdujący się przed Zamkiem Królewskim

Kościół Najświętszej Marii Panny, zwany Kościołem Macieja lub Budzińską Świątynią Koronacyjną

Kościół ten znajduje się praktycznie w samym centrum wzgórza zamkowego i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w Budapeszcie. Jej budowa szacowana jest na XIII wiek, jednak dzisiejszy wygląd jest efektem rekonstrukcji w XIX wieku spowodowanej wieloma najazdami podczas okupacji tureckiej, podczas której zrobiono z tej świątyni meczet, a całość zniszczenia dokonał pożar spowodowany przez uderzenie pioruna. W 1960 r. kościół musiał przejść rekonstrukcję spowodowaną zniszczeniami podczas II wojny św. i oblężenia Budapesztu.

Kościół Najświętszej Marii Panny

Schodząc ze wzgórza zamkowego postanowiliśmy udać się na Mszę Świętą do kościoła w skale na wzgórzu Gellerta, więc przy okazji mieliśmy darmową ścieżkę zdrowia, ale na Mszę spóźniliśmy się tylko 5 minut, i to również z powodu tego, iż w trakcie mszy nie można zwiedzać kościoła w skale. Trzeba było więc wytłumaczyć miłemu Panu w budce z biletami, że chcemy iść na Mszę, a nie zwiedzać. Msza oczywiście po Węgiersku więc za dużo nie zrozumieliśmy, ale warto było. Potem obiadek, odpoczynek i dalej w miasto.

Plac Bohaterów - pomnik tysiąclecia - powstał z okazji 1000 rocznicy powstania Państwa Węgierskiego. Na cokole znajdują się posągi księcia Árpáda i jego sześciu wodzów, obok stoi potężna kolumnada z figurami wielkich przywódców Węgier, a na górze widać wizerunki boga Wojny i bogini Pokoju. Po dwóch stronach placu znajdują się budynki Muzeum Sztuk Pięknych oraz Pałacu Ekspozycji. Na środku placu natomiast wzniesiona jest kolumna z posągiem archanioła Gabriela.

Plac bohaterów

Tokaj

Na koniec wycieczki wybraliśmy się do miasta Tokaj. Jak sama nazwa wskazuje, jest to miejsce słynne z produkcji win. Na miejscu znajdziemy wiele winiarni, w których możemy zejść do piwniczki i z beczek skosztować wina miejscowej produkcji, jak również zakupić je bezpośrednio z beczki. Jeśli chodzi o samo miasteczko - małe, spokojne, i oprócz winiarni nie znajdziemy tu nic szczególnego. Zaciekawił mnie fakt, że w niedzielę ok godziny 15 miasteczko było praktycznie wyludnione. Sklepy pozamykane, jedna restauracja czynna, a turystów chyba więcej niż mieszkańców.

Podsumowując - Budapeszt jest pięknym miastem, zarówno w dzień jak i w nocy. Polecam każdemu na wycieczkę w długi weekend. Ja tam się napewno jeszcze wybiorę.